Bahco 60 mm Bi-Metal Holesaw, 3830-60-VIP
Shop all Bahco
SKU: CU.HO.HO.00212
Model: 3830-60-VIP
Roll over image to zoom zoom_in
  1. Bahco 60 mm Bi-Metal Holesaw, 3830-60-VIP
  2. Bahco 60 mm Bi-Metal Holesaw, 3830-60-VIP
  • Weight: 177 Grams
  • Product Type: Holesaw Adapter
  • Diameter (mm): 60 mm
  • Diameter (inches): 2-3/8 inch
  • Cuttting Depth: 38 mm
See all product information chevron_right
  • receiptGST Invoice
  • headphonesCustomer Service
  • lockSecure Payments
  • policyReturns & Warranty
  • home_pinOrder Tracking
  • paymentsBuy in Installments
1050.2 (Incl. of all taxes)
SAVE 40%
1 Business Days
1 Pcs
picture_as_pdfDownload Product Leafletkeyboard_double_arrow_right
picture_as_pdfBrand Authorization Certificatekeyboard_double_arrow_right
picture_as_pdfDownload Bosch Cataloguekeyboard_double_arrow_right
Highlights
  • Bi-metal construction with 8% cobalt for increased wear resistance.
  • Fit all power drills, both stationary and portable.
  • Knockout holes allow easy removal of cores.
  • Max. holesize = nominal holesaw size +1.5 mm./- 0.0.
  • Designed for professional use.
  • Holesaws with standard attachment to fit a wide range of arbors.
  • High quality in terms of precision, durability and versatility.
Specifications
SKUCU.HO.HO.00212
Product TypeHolesaw Adapter
Model No3830-60-VIP
Diameter (mm) 60 mm
Diameter (inches) 2-3/8 inch
Cuttting Depth 38 mm
Material Alloy Steel
TPI 4/6
Application Bi-metal, Wood
You May Also Like
Shop By Related Categories
Visit Bahco Store keyboard_double_arrow_right
1050.2 (Incl. of all taxes)
SAVE 40%